بخشی از سخنان استاد بزرگ در مورد BUDO و آی کی دو

تبریک نوروز ۹۷
مارس 20, 2018
سمینار آیکیدو در کشور ژاپن
ژوئن 24, 2018

بخشی از سخنان استاد بزرگ در مورد BUDO و آی کی دو

BUDO و آی کی دو

استاد بزرگ در کتاب های خود نوشته ما در آی کی دو برخورد نمیکنیم و با حرکات دایره وار از برخورد جلوگیری میکنیم که این همان راه BUDO است :

کسی که در شهر راه می رود و ادعای مبارزه میکند نمیتواند راه بودو را داشته باشد . راه درگیری میتواند با مشت یا شمشیر و یا ضربات پا و نیزه و ….. باشد . جلوگیری از حمله شمشیر با شمشیر میتواند باشد که همان ای آی دو و کن دو میباشد . اگر چیزی دستمان نباشد به آن جیو جیتسو گفته میشود ( جیو به معنای آزاد می باشد ) .
در زمان های قدیم انواع و اقسام جیو جیتسو وجود داشت . یکی از این ورزش ها به اسم دایتوریو آی کی جیو جیتسو بوده . ۱۶۰ سال پیش انقلابی در ژاپن به وجود آمد که قبل آن تمام سامورایی ها با شمشیر در خیابان ها راه می رفتند . اما دیگر این اتفاق نمی افتد و همان موقع ممنوعیت حمل کاتانا اعلام شد . در همان زمان ها استاد بزرگ به دنیا آمدند (استاد بزرگ بعد از انقلاب ژاپن به دنیا آمدند) . استادبزرگ دایتوریو ها و جیوجیتسو های مختلفی را یاد گرفتند و تمرین نمودند . بعد از انقلاب افرادی بودند که از کاتانا استفاده می کردند و فقط با آن تمرین میکردند .
در آی کی دو ما میخواهیم دعوا را سریع تمام کنیم و جلوی جنگ را بگیریم که این همان راه بودو است . ما در آی کی دو یاد میگیریم که برخورد به وجود نیاید و برخورد را چگونه هدایت کنیم . استاد بزرگ در کتاب خود نوشته است که ما برخورد نمی کنیم و با حرکات دایره وار از برخورد جلوگیری میکنیم.

 

قسمتی از توضیحات شیهان ایچیرو شیشیا رئیس و بنیانگذار آیکیدو مِی سِی کای در اولین سمینار رسمی مِی سِی کای در ایران

ویراستار و گرداورنده محمد وطن نیا
در آینده نزدیک توضیحات بیشتری داده خواهد شد

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران آی کی دو مِی سِی کای

با ما در تلگرام همراه شوید.

ورود به کانال خروج